کشت زعفران

هوای مناسب کشت زعفران

 

آب و هوای مناسب کشت زعفران
درود به شما که این مقاله رو میخونی.
بطور کلی اگر بخوایم بگیم به استان و شهرتون ربطی نداره هماهنطور که تو مقاله (خاک مناسب زعفران) گفتم اینجا باید دمای ۲ فصل تابستون و زمستون شهرتو بررسی کنی تا ببینی برای زعفران مناسب هست یا نه.
اول بریم ببینیم کلا چه دمایی و این گیاه خوشگل ما قبول نمیکنه.
۱.جاهایی که تابستون بارون بیاد
۲.جاهایی که دمایی بیش از اندازه دارند
چرا نمیشه؟
چون تو تابستون بارون بیاد و زمین گرم باشه به اصطلاح خاک دم میکنه و باعث میشه پیاز زعفران خمیری بشه و در آخر میپوسه البته اینو بگم که به روش گلخونه ای میشه کاشت که روشهای خودشو داره و اصلا اقتصادی نیستش ولی شدنش میشه.
(مثلا گلخونه داری یه قسمت برای مصرف خودت و خانواده میتونی بکاری)
مسئله اینجاست که تو بحث اقتصادی فقط بحث کاشتن پیاز و گل دادن نیست،باید ببینیم که تو منطقه شما بازدهی اش چقدره؟
هر استان،شهر یا روستا آب و هوش با هم فرق میکنه خیلی جاها شهر گرمه ولی روستا خنکتره و کلا نوع خاک حاصلخیزش فرق میکنه.
مثلا پیاز زعفران سمت استان خراسان شهر تربت جام از تربت حیدریه زودتر گل میده و مقدار بازدهی گل به زعفران هم متفاوته.
پس به اسم شهر و توجه نکنید.
شهرهای انزلی،لاهیجان،رشت یا شهرهای دیگه که بارون تابستونی دارند خاکش بعد از بارون اسیدی میشه و باعث افزایش ph خاک که تو مقاله (خاک مناسب زعفران) گفتم اما مشکل اینجاست که نم خاک تو تابستون باعث رشد کنه و پوسیدگی پیاز میشه و آب خیلی کم برای پیاز در تابستان باعث زود بیدار شدن پیاز و در نهایت به قول حرفه ای ها بازدهی نداره و پیاز زود پیر میشه از بین میره.
شهرهای کرمانشاه، بیرجند ، قائنات، خراسان ، تهران و کرج ، فارس ، قزوین ، همدان، شهرکرد و مرکزی و تبریز که اکثر زعفرانهای کشور در این مناطق هستش بخاطر آب و هوای معتدل،سرد و نسبتا گرم.
شهرهای جنوب زاهدان و اهواز، بوشهر، بندرعباس همونطور که گفتم آب و هوای بسیار گرم و رطوبتی داره و اصلا برای کشت زعفران مناسب نیست.
باز هم به این مطالب اکتفا نکنید و دو درجه رو در نظر بگیرید
زعفران از دمای منفی ۲۰ درجه در زمستون و ۴۰ تا ۴۵ درجه تو تابستون میتونه تحمل کنه و مشکلی برلش پیش نمیاد ولی حواستون باشه این دماهای گفته شده برای خاک هستش نه محیط.
غیر از دما و آنالیز خاک ارتفاع از سطح دریا هم در نظر میگیرن که بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ بهترین ارتفاع برای کشت زعفران هستش.
بازم تاکید میکنم خیلی جاها میتونین بکارین،مهم کاشتن نیست مهم اینه چقدر برداشت میکنی.
هر چی پیاز کمتر بخوابه و بیشتر بیدار باشه بازدهی بیشتری میده که آب و هوای سرد و تابستون خنک بهترین آب و هوا برای گیاه خوشگل زعفرونه.
تو مناطق گرمسیر پیاز زعفران آخرای فروردین میخوابه تا اواخر مهرماه تقریبا بین ۵ تا ۶ ماه و در مناطق سردسیر وسط خرداد میخوابه تا اواسط شهریور یعنی ۲ ماه دیرتر که به همین اندازه بیداری بیشتری داره.
حالا هر چی بیداری پیاز بیشتر باشه،مواد مغذی بیشتری از خاک میگیره پیاز هم بچه های بیشتری تولید میکنه و به قول خودمون بار یا گل بیشتری میده و در نهایت سود سرمایه بیشتر نصیبتون میشه.
بخوام جمع بندی کنم اینه که توی هر هکتار یا ۱۰۰۰۰ متر مربع خاک طی ۷ سال بین ۶ تا ۹ کیلو باید زعفران خالص بده که براتون از لحاظ اقتصادی بصرفه باشه.
خاک منطقه مورد نظرتون بدید آزمایش کنند و به حرف و نگاه سطحی یا شمالی و جنوبی بودن زمین اکتفا نکنید.
منتظر نظراتتون هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *