کشت زعفران

کشت زعفران در همدان


منصور رضوانی جلال با بیان اینکه زعفران در ۱۶۱ هکتار زمین های کشاورزی استان همدان کشت شده است افزود: در ۱۰ سال آینده، کشت زعفران در بیش از یک هزار هکتار از عرصه‌های زراعی استان هدف گذاری شده است.

وی ادامه داد: سطح زیرکشت باغ های زعفران استان همدان در سال ۸۳ فقط ۱۶ هکتار و تولید زعفران در این سال ۵۲ کیلوگرم بود اما سال گذشته  ۵۴۸ کیلوگرم زعفران از سطح باغ ها این استان برداشت شده است.

ملایر با ۷۳ هکتار دارای بیشترین سطح کشت زعفران در استان همدان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز گفت: در ۹ شهرستان استان همدان زعفران کشت می شود و شهرستان ملایر با ۷۳ هکتار دارای بیشترین سطح کشت زعفران است.
بر اساس اسناد موجود شهرستان تویسرکان و حاشیه زاگرس از زیستگاه های اصلی کشت زعفران بوده و کیفیت محصول تولیدی این استان کمتر از قطب های اصلی این محصول در کشور نیست.

شهبازی اضافه کرد: کشت زعفران در استان همدان از شهریور ماه آغاز می شود و پس از کاشت تا پایان شهریور یک مرتبه آبیاری لازم دارد و در مهرماه نیز اگر بارندگی صورت نگیرد یک مرتبه آبیاری انجام می شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به ظرفیت های قابل توجه استان در کشت زعفران از رشد روز افزون سطح کشت این محصول در استان خبر داد و گفت: همدان رتبه ۱۴ کشور را در کشت زعفران و رتبه ۱۳ تولید در سطح را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: زعفران یکی از گیاهان کم آب براست و سه هزار متر مکعب در هر هکتار آب مصرف می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *