مقاله

کدوم شغل و انتخاب کنم؟

تیپ‌های شخصیتی جهت انتخاب شغل مناسب

هر تیپ شخصیتی متناسب با مجموعه‌ای از مشاغل خاص است. در آزمون‌های بین المللی تعیین رغبت شغلی، شش تیپ شخصیتی مختلف ارزیابی شد که آن‌ها را در ادامه توضیح داده‌ایم:

1. تیپ واقع گرا

معمولا از مشاغلی که نیازمند ارتباطات اجتماعی است دوری می‌کنند و سعی می‌کنند مشاغلی که نیازمند توانایی‌های فیزیکی و مکانیکی است را انجام دهند. برای اشیا و خصوصیات قابل لمس و عینی مثل پول، دستگاه‌های خاص یا قدرت و مقام ارزش قائلند. ویژگی‌های این تیپ غیراجتماعی، رک، مادی، خود محور، صرفه جو، سرسخت، تلاشگر و انعطاف ناپذیرند.

2. شغل مناسب | تیپ جستجوگر

معمولا مشاغلی را ترجیح می‌دهند که نیاز به فعالیت‌های آرام و منطقی دارد. فاقد توانایی رهبری هستند و خود را فردی محقق، روشنفکر و دارای توانایی‌های ریاضی و علمی می‌دانند. ویژگی‌های این شخصیت ها؛ مستقل، تحلیل گر، منطقی، روشنفکر، هوشیار، منتقد، خود دار، کناره گیر، فروتن، کنجکاو، دقیق و پیچیده است. این افراد معمولا به دنبال مشاغلی هستند که نیاز به دید دقیق و جستجو گرانه دارد.

3. تیپ هنری

معمولا از فعالیت‌های خلاقانه استقبال می‌کنند و از شغل‌های خشک و قراردادی دوری می‌کنند. به مسائل دید منعطف و هنری دارند. به مسائل و حل آنها با دید زیبا شناسی نگاه می‌کنند. افرادی مبهم، خیال پرداز، بی نظم، عاطفی، خود انگیخته، حساس، درون نگر، آرمان گرا، مستقل و آزاد منش هستند.

4. تیپ اجتماعی

این افراد برعکس تیپ واقع گرایانه هستند. خودشان را افرادی علاقه مند به درک و کمک به دیگران می‌دانند. دارای توانایی آموزش و تدریس هستند و خیلی به مشاغل علمی و فیزیکی علاقه مند نیستند. افرادی خوش برخورد، صبور، معاشرتی، فهمیده، صمیمی، مشوق و مهربان هستند.

5. شغل مناسب | تیپ متهور

از موقعیت‌های جستجوگرانه دوری می‌کنند. به دنبال فعالیت‌های متهورانه هستند و ریسک پذیری بالاتری دارند. شخصیت‌هایی بی باک، ریسک پذیر، اهل خطر، با انرژی، خوش بین، ماجراجو، هیجان طلب، جاه طلب، معاشرتی، پرحرف، برون گرا و سلطه جو هستند.

6. تیپ قراردادی

افرادی منظم، سازش پذیر و دارای روحیه‌ای یکنواخت هستند. برای فعالیت‌های اقتصادی ارزش قائلند و مشاغلی مانند کارمندی و حسابداری را مناسب خود می‌دانند. افراد محتاط، انعطاف ناپذیر، درون گرا، منظم، کارآمد و فاقد تخیل هستند.

ویژگی‌های جسمانی جهت انتخاب شغل مناسب

پذیرفتن تمام ویژگی‌های جسمانی و بدنی تاثیر مهمی در انتخاب شغل خواهند داشت. مشاغلی که نیازمند توانایی در حرکات ظریف و انگشتان قدرتمند هستند، مثل خیاطی، نقاشی و تعمیرات تخصصی باید با ویژگی‌های جسمای فرد متناسب باشند. قد، وزن و حساسیت‌های بدنی و محدودیت‌های خاص و دیگر ویژگی‌های جسمانی در انتخاب شغل حائز اهمیت هستند.

ویژگی‌های درونی جهت انتخاب شغل مناسب

هوش و استعداد مهم‌ترین ویژگی‌های درونی هر فرد در انتخاب شغل مناسب است. آگاهی از میزان ضریب هوشی و توانایی خاص در ابعاد هوشی مختلف می‌تواند به شما در انتخاب شغل کمک کند. هیچ انسانی بدون استعداد یا به اصطلاح خنگ در جهان وجود ندارد و هر فرد حداقل یک یا دو استعداد عمده را داراست.

بنابراین آگاه شدن و تشخیص استعداد هر فرد مخصوصا در دوران کودکی، انتخاب شغل مناسب را در آینده تسهیل می‌کند. طبق نظریه‌های تخصصی هوش، 8 بعد مهم در توانایی‌های هوشی وجود دارد که به شرح زیر است:

1. هوش جسمانی

افراد دارای هوش جسمانی در مهارت‌های بدنی و هماهنگی چشم و بدن مهارت بالایی دارند. ظرفیت بالای شش‌ها و عضلات و توانایی کنترل حرکات از ویژگی‌های آن هاست. مشاغلی مثل ورزش‌های حرفه ای و قهرمانی، مشاغل مربوط به ساختمان سازی و بازیگری را بر می‌گزینند.

2. هوش فضایی

افراد دارای هوش فضایی جهت یابی خوبی دارند و با نمودار‌ها، نقشه‌ها و تصاویر ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. قدرت تشخیص تصویری و فضایی بالایی دارند و برای مشاغلی مثل نقشه برداری و طراحی، رانندگی و مجسمه سازی مناسب هستند.

3. هوش ریاضی

این افراد در تحلیل مسائل قدرت بالایی دارند و در شناسایی الگو‌ها و فرمول‌ها و عملیات منطقی قوی هستند. افراد دارای هوش ریاضی در مشاغل مربوط به محاسبات، حسابداری و مهندسی موفق خواهند بود.

4. شغل مناسب | هوش موسیقی

هوش موسیقیایی و توانایی در درک ریتم و توانایی بالا در فکر کردن به الگو‌های موسیقیایی است. آهنگسازی، نوازندگی و رهبری ارکستر برای آنها بهترین گزینه است.

5. هوش کلامی

به خوبی می‌توانند از کلمات در نوشتن و صحبت کردن استفاده کنند. حافظه ای قوی دارند و دایره واژگان آن‌ها گسترده است. مشاغلی مانند نویسنده، شاعر، وکیل، معلم، سیاستمدار برای آن‌ها مناسب است.

6. هوش میان فردی

این افراد در تعامل و ارتباط با دیگران، قدرت رهبری، مدیریت و سنجش هیجانات و انگیزه‌های افراد توانایی بالایی دارند. مشاغل مناسب این دسته رهبر، مشاور، مدیر، سیاستمدار و فروشندگی است.

7. هوش درون فردی

این افراد آگاهی بالایی از احساسات و انگیزه‌های خود دارند و از خود آزمایی، تخیل، بررسی روابط خود با دیگران و سنجش توانایی خود لذت می‌برند. مشاغلی مانند نظریه پردازی، کارشناس مسائل مذهبی و الاهیات، روانشناسی، مربی و ایده پردازی برای آنها مناسب است.

8. هوش طبیعت گرا

این افراد سازگاری بیشتری با طبیعت دارند و می‌توانند با طبیعت و الگوهای آن ارتباط برقرار کنند. به کشف محیط و جستجوگری در محیط اطراف علاقه زیادی دارند. مشاغلی مانند زیست شناسی، زمین شناسی، کشاورزی، باغبانی و فعالیت در زمینه محیط زیست ترجیح این دسته از افراد است.

سخن آخر

با آگاهی کامل از خود و شرایط محیط زندگی می‌توانید بهترین مسیر شغلی را انتخاب کرده و به ثبات شغلی برسید. تغییر مکرر شغل و نارضایتی از محیط کاری، می‌تواند منجر به افسردگی، کاهش عزت نفس، وسواس و مختل شدن روابط عاطفی و اجتماعی بشود.

3 دیدگاه در “کدوم شغل و انتخاب کنم؟

 1. مریم خزایی گفت:

  خیلی خوب بود

  1. حسن عباسی گفت:

   همش چند

  2. سارا محمدی گفت:

   بسیار عالی بود مرسی از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *