خاصیت و مشتقات زعفران

خواص گلبرگ زعفران

توی گل زعفران ۳ یا بیشتر کلاله قرمز رنگ داریم که همون زعفران هستش و چند تا پرچم زرد رنگ و خود گلبرگ.
تا چند سال پیش گلبرگ و دور میریختن و فقط از کلاله(زعفران) استفاده میکردن.
امروزه چینی ها تحقیقاتی روی گلبرگ زعفران انجام دادن که بدونن دقیقا این گیاه چیه و چه خواصی داره؟
جالبه بدونید که خواصی که گلبرگ زعفران داره چیزی کمتر از زعفران نیست و به همین دلیله که گلبرگ هم مورد توجه زیادی قرار گرفته و اونو بصورت دم کرده استفاده میکنند.
گلبرگ زعفران فقط برای سلامت و درمان بیماری استفاده نمیشه بلکه تو صنعت برای رنگ های طبیعی مخصوصا رنگ آمیزی لباسها و فرشها کاربرد داره و رنگی که بدست میاد بخاطر آنتوسیانین موجود در زعفران هستش.
از رنگ گلبرگ بصورت مایع یا بصورت پودری استفاده میشه و کاملا خوراکی هستش که برای رنگ غذا،ژله و… مصرف میکنند.
نکته مثبت رنگ گلبرگ اینه که هیچ عوارض و ضرری نداره و قیمتش هم خیلی کمتر از کلاله یا همون زعفران هستش.
در کل از گلبرگ زعفران رنگ طبیعی و با کیفیت تر از کلاله (زعفران) به دست میارید و هزینه کمتری میدین.
خیلیها فکر میکنن فقط رشته های قرمز زعفران هستش که کاربرد داره در صورتی که از گلبرگ،پرچم،ریشه کلاله و خود زعفران استفاده میشه.
هر قسمتی از گل زعفران چه کاربردی داره؟
زعفران: زعفران در ایران و جهان مصرف خوراکی،صنعت دارویی و صادرات استفاده میشه زردی گل زعفران یا پرچم: پرچم زعفران که بهش زردی زعفران هم میگن برای بستنی فروشیها و شیرینی پزیها استفاده میشه.
گلبرگ زعفران: از گلبرگ برای دمنوش که خاصیت شادابی و ضد افسرگی داره و بالاتر هم گفتم برای رنگ طبیعی استفاده میشه.
ریشه زعفران: به قسمت پایین کلاله (زعفران) که سفید رنگ هستش ریشه زعفران میگن که دقیقا خواص خود زعفران و داره که عین خود زعفران میشه استفاده کرد ولی بخاطر رنگش بیشتر برای شیرینی پزی ها،بستی فروشی ها،انواع غذاها و خورشت ها استفاده میکنند.
مربای گلبرگ زعفران: یکی از مصرفهای گلبرگ برای مربا هستش که اگر خواستید طعم و رنگ و عطر بهتری داشته باشه مقداری زعفران هم اضافه کنید
دمنوش گلبرگ زعفران: خیلی راحت فقط مقداری گلبرگ و داخل ظرف بریزید و ۱۵ الی ۲۰ دقیقه حرارت غیر مستقیم بدید و بعد از سرد شدن دمنوش شما آماده است.
خواص گلبرگ زعفران:
۱.درمان بیماریهای قلبی زعفران خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی داره و باعث حفظ سلامت قلب میشه و گلبرگ زعفران خاصیت آنتی رادیکال داره که باعث میشه با رادیکالهای آزاد که تهدید برای قلب هستش مبارزه کنه
۲.کمک به بهبود سرطان: در بالاتر گفتیم زعفران خاصیت آنتی اکسیدان و ترکیبات فانکشنال داره که بخاطر همین روند بهبود سرطان و افزایش میده آنتوسیانین هایی که در زعفران وجود داره موجب میشه تا رنگهای بنفش،آبی و قرمز زعفران بوجود بیان و این ماده بخاطر هنتی اکسیدان بودن دشمن سرطان هست. جالبه بدونید بیشترین تاثیر گل زعفران در بهبود سرطان کبد هست.
۳.درمان درد قاعدگی: اگر در قاعدگی درد دارید دمنوش گل زعفران برای آروم شدن دردتون استفاده کنید و مطمئن باشید این دمنوش یک تنظیم کننده فوق العاده قاعدگی است.
۴.درمان اختلالات عصبی و افسردگی: در گل زعفران مولکولهای فعالی از ترکیبات فنولی وجود داره که فلانوئید و آنتوسیانین دو ماده فنولی هستند که تو زعفران وجود داره و آنتوسیانین ها موجب کاهش درد و ایجاد شادی و نشاط در افراد میشه و برای درمان افسردگی عالیه با تحقیقاتی که روی گل زعفران رشته های زعفران انجام دادن نشون داده دقیقا ترکیباتی که در داروهای ضد افسردگی وجود داره در این گیاه هم هست.
۵.کاهش فشار خون: با خاصیتهای گلبرگ زعفران در گلبرگ زعفران عصاره آبی و اتانولی وجود داره که موجب کاهش فشار خون و کم شدن سطح انقباضات میشه ۶.کاربردهای آرایشی بهداشتی گلبرگ زعفران: خاصیت گلبرگ زعفران برای مصرف آرایشی بهداشتی هم کاریرد داره مثل:ضد چروک،سایه چشم،رژلب،کرم،آبرسان پوست،شامپو،تمیز کننده پوست و …. خواص دیگر گلبرگ زعفران: جلوگیری از نابینایی تسهیل در قاعدگی کیست تخمدان کاهش فشارخون کاهش درد عضلانی افزایش هوش جلوگیری از ریزش مو بهبود الگو های خواب درمان آلزایمر پاکسازی ریه رشد مو درد عضلانی درمان سردی زیاد بدن
اگر خاصیت دیگه ای میدونید و یا نظری دارید خوشحال میشم بشنوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *